Saugokime bites – nykstančias Žemės gyvybės sergėtojas

Įsivaizduokite saulėtą vasaros rytą: švelnus vėjelis šiurena medžių lapus, kiekviena gėlė išdidžiai puikuojasi savo žiedais, o bitutės be paliovos dūzgia aplinkui. Šie švelnučiai, pūkuoti gyvūnėliai jau milijonus metų atsakingai rūpinasi kiekvieno žiedo apvaisinimu ir kelia žmonių pagarbą bei susižavėjimą. Štai Bušmėnai, gyvenantys Kalahario dykumoje, tiki, kad iš bitės pasėtos sėklos užaugo pirmasis žmogus. Tuo tarpu senovės graikai manė, kad bičių medus yra prisotintas deivės Afroditės magijos, o pačios bitės – šios deivės vaidilučių sielos. Dar ir šiandien kai kurie tiki, kad bitės yra mūsų protėvių sielos. Vis dėlto, net ir tokioms šventoms būtybėms kaip bitės, prireikė mūsų pagalbos.


Bitučių, kurių pasaulyje yra apie 20 000 rūšių (Lietuvoje priskaičiuojama apie 350 rūšių), masiškas nykimas, besitęsiantis jau kelis dešimtmečius, yra ekologinė katastrofa, prie kurios labiausiai prisidėjo žmonių vykdoma veikla. Didžiausi kaltininkai yra insekticidai – neonikotinoidai, pradėti naudoti prieš ketvirtį amžiaus. Pvz. 2013 m. JAV neonikotinoidai buvo naudojami net ant 95% javų ir rapsų bei daugumos vaisių ir daržovių. Kontaktas tarp bičių ir pesticidų įvyksta joms renkant žiedadulkes arba per užterštą vandenį. Jei pesticidų dozė didelė, bitei sukelia traukulius, paralyžių ir mirtį, o nuo mažos dozės bitė praranda orientacijos jausmą,- ji pasiklysta ir miršta viena, toli nuo savo avilio. Nors yra puikiai žinoma, kokie yra pavojingi neonikotinoidai ir, kad būtina jų alternatyva, tačiau verslininkai prarastų milijardus dolerių pelno iš to. Todėl chemikalų industrijos finansuoti tyrimai magiškai įrodo daug mažesnį neonikotinoidų toksiškumą bitėms, negu nepriklausomų mokslininkų atlikti tyrimai. 


Nuoširdžiai džiugu, kad Europos sąjunga, 2018 m. balandžio 27 d., priėmė istorinį sprendimą, uždrausti nuo 2018 m. pabaigos visuose laukuose naudoti (dar 2013 m. buvo uždrausta naudoti tik žydinčioms kultūroms), visame pasaulyje vis dar plačiausiai naudojamus neonikotinoidus, suprasdami, kokį pavojų jų naudojimas kelia bitėms.


Prie bičių nykimo prisideda ir žydinčių pievų naikinimas. Pvz. Jungtinėje Karalystėje per pastaruosius 70 metų išnyko 97% pievų su bičių mėgstamomis gėlėmis. Didžioji pievų naikinimo priežastis – vietoje jų užsėjami didžiuliai javų laukai, kuriems, ironiška, taip pat reikalingas bičių apvaisinimas. 


Žinoma, prie bičių nykimo prisideda ne tik minėtos javų monokultūros, gėlių laukų sumažėjimas, įvairūs pesticidai, oro tarša, mobilaus ryšio tinklas ir kitų įrenginių skleidžiama radiacija, bet ir ligos, šaltos žiemos, žmonių keliamas stresas, prasta mityba. Kai kuriose kolonijose dėl bičių nykimo kalti virusai, parazitai ir erkės. Acarapis woodi (mikroskopinio dydžio erkės) bei varoatozės erkės gali neįtikėtinai greitai, vos per kelis mėnesius, sunaikinti visą bičių avilį. Tačiau įprastomis aplinkybėmis bitės sugebėtų susidoroti su visais šiais pavojais. Bitės turi įspūdingas apsaugos priemones, kurių pagalba jos išliko sveikos ir klestėjo šimtus milijonų metų. Kai kurios bitės sugeba rasti sergančius individus ir pašalinti juos iš kolonijos, kol kitos bitės nespėjo užsikrėsti. Taip pat bitės avilio sieneles aptepa bičių pikiu, juo užkamšo skyles ir plyšius. Tai natūralus antibiotikas ir dezinfekantas. Jis sunaikina bakterijas, virusus, pelėsius ir kitus mikrobus bičių kolonijose. Tačiau visiems išvardintiems pavojams veikiant drauge, bičių imunitetas susilpnėjo.


Bitėms ir augalams taip pat pakenkė ir globalinis atšilimas. Kolorade atliktas tyrimas nustatė, jog augalų apvaisinimo lygis sumažėjo 50%, nes dėl atšilimo paankstėjo augalų žydėjimas. Kadangi tuo metu bitės vis dar miega įprastu žiemos miegu, jos praleidžia dalį žydėjimo laikotarpio ir nespėja apdulkinti visų žiedų. Gaila, kad tokiu būdu nukenčia net ir visiškai žmogaus nepaliesti, nesuteršti laukai.

Štai JAV bičių nykimo mastai yra didžiuliai ir labai skaudūs žmonijai. Bitininkai informuoja, kad kiekvienais metais praranda 30-90% bičių kolonijų. 1988 m. JAV buvo 5 milijonai avilių, bet 2015 m. beliko 2,5 milijonų, kai tuo tarpu maisto poreikis tik didėja. Pagal pačių amerikiečių skaičiavimus, jei ir toliau bitės žus panašiais mastais, 2035 m. bičių šeimų JAV išvis nebeturėtų būti. Taip pat bitės masiškai nyksta Kinijoje, Japonijoje, Rusijoje, vakarų Europos šalyse bei kai kuriose Afrikos valstybėse.


Bičių tiek JAV, tiek visame pasaulyje pradėjo masiškai mažėti jau po II-ojo pasaulinio karo dėl pasikeitusių ūkininkavimo praktikų. Nustota sodinti dobilus ir liucernas, kurie yra natūralios trąšos ir vietoje jų pradėta naudoti minėtas sintetines trąšas. Tačiau dobilai ir liucerna yra labai maistingi ir naudingi augalai bitėms, kaip ir žydinčios piktžolės, kurios pradėtos naikinti herbicidais. Nuo II pasaulinio karo sistemingai pradėti naikinti žydintys augalai, kurie yra būtini bičių išgyvenimui vien tik tam, kad galėtume pasidžiaugti gražiomis, lygiomis vejomis.


Kaip bebūtų gaila, štai Lietuvoje bičių stebėsena nėra vykdoma, todėl tikslūs populiacijų pokyčiai nėra žinomi. Ekspertų nuomone, Lietuvoje bičių nykimas nėra masiškas, tačiau taip pat yra daugybė neigiamų faktorių tokių kaip intensyvus žemės ūkis, pesticidų naudojimas, žydinčių pievų sumažėjimas, mobilaus ryšio tinklai ir kiti, kurie prisideda prie bičių mažėjimo.


Tose pasaulio dalyse, kur nėra bičių, arba ten, kur augalų rūšys netraukia bičių, yra mokama žmonėms, kad jie patys apdulkintų augalus. Pavyzdžiui, kai kuriose Kinijos dalyse dėl per didelio pesticidų naudojimo bitės praktiškai išnyko, tad fermų darbuotojams tenka nešti žiedadulkes nuo gėlės prie gėlės ant teptuko arba pagaliuko su vištų plunksnomis. Tačiau bičių atliekamas apdulkinimas yra daug efektyvesnis, greitesnis, o ir vaisiai yra žymiai geresnės kokybės bei skanesni. Ir žinoma toks būdas įmanomas, tik pavienėse vietose tai tikrai nebeišgelbėtų.


Skaudžiausia, kad turbūt dažnai net nesusimąstome, kokios bitės svarbios. Tad pateikiu tik keletą faktų pamąstymui, kas atsitiktų, jei bitės išnyktų:
• Bitės apdulkina 70 iš maždaug 100 javų rūšių, kurios išmaitina 90% pasaulio gyventojų. 
Jeigu bitės išnyktų,- iš javų liktų iš esmės tik kukurūzai, kviečiai ir avižos, nes jie yra apdulkinami vėjo pagalba. 
• Taip pat reikėtų atsisveikinti su medvilniniais drabužiais. Iš medvilnės yra pagaminta 
maždaug 40 % visų pasaulio pluoštų, tarp jų ir džinsai, patalynė ir pan.
• Nuo bičių vykdomo apvaisinimo proceso priklauso 70% vaisių, daržovių, sėklų ir riešutų 
produkcijos.
• Išnyktų daugybė augalų, kuriais maitinami gyvuliai, taigi nukentėtų pieno bei mėsos 
produkcija.
• Parduotuvių lentynose liktų tik pusė dabar ten esančių vaisių ir daržovių. Be bičių tiesiog 
nebūtų įmanoma išmaitinti visų 7-ių milijardų žmonių, todėl milijonai žmonių badautų.
• Bitės turi didžiulę įtaką ekonomikai – apdulkintų augalų vertė kiekvienais metais siekia 
maždaug 265 milijardus JAV dolerių.
• Jeigu išnyktų visos augalus apdulkinančios bitės,- paskui jas sektų gyvūnai, kurie minta šiais 
augalais ir galų gale nukentėtų visa maisto grandinė, įskaitant ir mus, žmones.

Todėl bičių tyrinėtojai ir mokslininkai aktyviai ragina išspręsti bičių nykimo problemą, jeigu norime, kad ir toliau išliktų maisto produktų gausa ir įvairovė, kurią turime ir kuria taip džiaugiamės šiandien.


Svarbiausia, kad visi galime nors šiek tiek prisidėti prie bičių išgelbėjimo. Nesvarbu, kur gyvename,- bute ar name, mieste ar kaime. Tai visai nesudėtinga – pasodinkime bitėms naudingų gėlių ir neužterškime jų pesticidais. Tą galima padaryti ne tik kieme, sode, vejoje, bet ir atvirame balkone. Labai svarbu savo vejose nenaikinti dobilų, nors ir pasidarė labai madinga vienos rūšies veja, nes dobilai yra vieni iš bičių favoritų. Beje, dobilai yra natūrali trąša mūsų vejoms, tad nepasiduokime prekybininkų agitacijoms, sukurtoms madoms, būkime sąmoningesni! 

Taip pat prisidėkime ir palaikykime, kad parkuose, bendruomeninėse erdvėse, pievose būtų pasodinta bitėms patinkančių gėlių ir, kad iš vejų nebūtų naikinti dobilai. Tiek kaimuose, tiek ir miestuose turėtumėme liautis per dažnai pjauti žolę,- tegul kaimų, miestelių ir miestų vejos būna panašesnės į žydinčias pievas. Būtų puiku, kad ūkininkai auginantys didžiulius plotus vienos rūšies javų (tokie didžiuliai plotai yra pražūtingi bitėms), pasodintų žydinčių gėlių laukų pakraščiuose, pakelėse ir pan. Juk žiedai yra pagrindiniai mitybos resursai bitėms, nes jos pačios maitinasi nektaru, o žiedadulkes neša į lizdus savo lervoms. Jei nėra žiedų, nėra ir bičių. 


Nepamirškime, kad žmonija ir Žemė bei visos gyvybės rūšys yra labai tarpusavyje susijusios ir priklausomos viena nuo kitos, nors žmonės dažnai tai neigia, įsivaizduodami save kaip šio pasaulio dievus. Mes turime labiau rūpintis ir saugoti mus supančią gamtą ir gyvūniją ne tik, kad išsaugotumėme jos grožį, bet ir tam, kad mes patys išliktumėme…


Nuoširdžiai visus kviečiu su meile ir pagarba prisidėti prie šių mažų stebukladarių ir Motinos Žemės gyvybės sergėtojų saugojimo. Nelikime abejingi, atverkime širdis. Neveltui sakoma – ,,norėdamas pakeisti pasaulį, pradėk nuo savęs“. Todėl prieš naudodami pesticidus ir norėdami išnaikinti iš savo išpuoselėtos vejos dobilus, naikindami žydinčias pievas ir kt., prisiminkime, kad kiekvienos šios mažos būtybės gyvybė yra neįkainojama Žemės ir mūsų žmonijos gerovei, o žydinčių gėlių niekuomet nebus per daug nei mūsų kiemuose, nei soduose, nei balkonuose.

Malda bitei

Sparnuotoji sielos grožybe,

Aš kviečiu tave. Parodyk man kelius į pokytį ir vaisingumą. Išmokyk mane pajausti kiekvienos vietos skonio ekstraktą, kurį nešina su savimi nusileisiu ten, kur pratęsiu kūrybos ciklą… Atskleisk man vilties ir tikėjimo būdus, primindama man tai, kas atrodo neįmanoma, bet gali būti įveikiama ir pasiekiama… Skrisdama ir paliesdama Dievų ašaras, priartink mane dar arčiau išminties, užslėptos grožiu. Suteik man skrydį ir saulės šviesą, entuziazmą ir našumą, bendradarbiavimą su tais, kurie supa mane. Suteik man sustiprintą galią, kad apsaugočiau savuosius namus. Tegul tėkmė išteka spirale sukdamasi dar labiau iš manosios širdies, kad surasčiau tai, ko man reikia, ir, kad dar kartą sugrįščiau į tas vietas ir paversčiau tavuosius mokymus gyvenimo penu.

Aš kviečiu Tave, Bitutės Siela!

Su meile,
Ramunė

Naudota literatūra:

https://youtu.be/JilYBVrFiLA

https://youtu.be/dY7iATJVCso

https://youtu.be/GqA42M4RtxE

https://youtu.be/-IIQIsZIo7o

http://www.bbc.com/future/story/20140502-what-if-bees-went-extinct?fbclid=IwAR0izv_CNIMq2bqy71fcaZw-cbuaPrPhLO-JHnIdo-1DsyM4V6COP6B-3RE

https://m.delfi.lt/grynas/aplinka/article.php?id=65241171&fbclid=IwAR0NoVW8fmcc-IqRGUYja94Lrb1n0tsCgE_jEHyzP95XmFTu1to6DJEx2rw

https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/zalias/jei-miestuose-butu-daugiau-zydinciu-pievu-galetume-issaugoti-retas-biciu-rusis-1007-1164750#.XUNjUT-_LnU.linkT

http://www.europarl.europa.eu/news/lt/headlines/economy/20180122STO92210/europarlamentarai-ragina-apsaugoti-bites-ir-medu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Shopping Cart