Mantra – sakralus garsas

Garso ir vibracijos galia yra viena iš stipriausių ryšių, jungiančių skirtingų pomėgių, kultūrų žmones. Ši energija geba apjungti ir suharmonizuoti mus ir visas dalelytes mūsų visatos. Mes esame susieti kartu su muzika, kuri jungia mus kartu per visus laikmečius ir per visą žemę ir kosmosą. Tardami ar dainuodami sakralius garsus, mes galime atrasti ir pajausti jėgą, vienijančią mus visus.

Mantra – šventas žodis

Mantra, kilusi iš jogių ir Indijos Vedų tradicijų, yra sanskrito žodžių junginys, kurioje yra apimta ir talpinama aukštesnė sąvoka ir tobulos vibracijos. Mantrų garsai ir skiemenys yra perduoti per daugybę šventų senovinių tradicijų ir laikmečių. Mantrų tekstai yra struktūrizuoti ir reikalauja tam tikros tvarkos. Vedų mantros gali būti atskiri garsai, žodžiai ir sakiniai. Mantros kiekvienas garsas turi ypatingą reikšmę, vibraciją ir vietą visatos centre. Jogių ir Vedų mantros yra perduotos sanskrito kalba ir šia kalba jos yra atliekamos. Visi Vedų pirmieji tekstai yra parašyti sanskrito kalba, viena iš seniausių kalbų. Ji yra laikoma pasaulietine, dvasine kalba. Kad suprastume mantrų reikšmę, jos yra išverčiamos ir interpretuojamos bei paaiškinomas kitomis kalbomis. Suprantant mantrų reikšmę, sanskrito sakrali vibracijų galia turi didesnį poveikį mantrų praktikoje. Visos mantros yra sudarytos iš įvairių keturiasdiašimt devynerių sanskrito kalbos garsų. Mantros atneša sakralią išmintį ir energetiką ne tik į mūsų praktikas, bet ir mums kaip žmogiškosioms būtybėms. Mantrų žinutės atneša ypatingą ir unikalią informaciją kiekvienam atskirai, atlikėjui ar klausytojui.

Garsas OM yra vienas pagrindinių mantros garsų, kuriuo pradeda beveik visos rytietiškos mantros. Šis garsas yra kilęs iš pačio Visatos Šaltinio šerdies. OM garsas gali perduoti didžiulę istoriją, vibracijas ir, vien tik jį tariant, pakylama nuo proto triukšmo, sujungiant ir atnešant mus į savęs realizaciją ir savo paties suvokimą, žinojimą, kas ir yra pagrindinė mantros esmė. Girdint garsą, toną, jaučiant vibracijas, mes galime susijungti su savo vidiniu pasauliu. Mantra Rytuose laikomas šventu žodžiu, kurio mentaliai nesuvoksi, bet girdimas ir jaučiamas vidumi. Mantros padeda išvesti mus iš tamsos į šviesą, iš chaoso į ramybę, ir iš karminio bei iliuzinio samsaros rato.

Mantros istorija

Rytuose mantra yra integruota ir yra girdima kiekvienoje dvasinėje praktikoje ir kasdieniame gyvenime. Mantrų praktikų atlikimo ritualai ir ceremonijos persmelkia Rytų, Indijos filosofijų religines šventyklas ir namus.


Mantros yra kilusios iš pasaulio pačių seniausių dvasinių tekstų. Senoviniai Vedų tekstai yra perduoti senovės dvasininkų ar šventųjų, kurios buvo gaunamos iš vieno tam tikro asmens, dvasinio mokytojo ar įsikūnijusių kadaise Šventųjų, kurių energija gyvuoja ir dabar. Vedų dvasininkai, per išmintį suvokdami ir suprasdami tekstus, perduodavo juos žmonėms per mantrų ritualų atlikimus ar laužo ceremonijas. Mantros įkūnija įvairias dvasines tradicijas ir išlieka populiaros šiandieninėse dvasinėse praktikose. Suvokiant mantrų galią ir svarbą, rytietiškos mantros vis dažniau įsilieja į vakarų tradicijas. Vakaruose jogiai, atlikdami kirtanas ir mantras perduoda įvairių Indijos ir kitų Rytų dievybių, ikonų esmę ir energiją. Svarbu žinoti, kad mantrų atlikimas nėra susijusios su religijomis ar jų dogmomis, – mantrų tikslas yra dvasinis, jų galia yra vibracijose, kurios pakelia energetiką įvairiausiais būdais, nesvarbu ar jos atliekamos garsiai ar tyliai. Nors, bėgant laikui, mantrų praktikų formos keitėsi kartu su dvasinėmis tradicijomis, originalios vibracijos ir pagrindiniai senovės sanskrito šaltinių tekstai yra išlikę, ir tai yra įkvėpimas atlikti mantras moderniais būdais, instrumentais ar kitomis formomis. Pvz, Rytuose šalia mantrų skamba instrumentai tokie kaip indiška harmonija, cimbolai, ar rytietiški būgneliai bei gongai, o vakaruose dainuoti mantras gana populiaru pritariant gitarai, vakarietiškais būgnais ar dar kitokiais instrumentais. Žinomų atlikėjų tokių kaip Krishna Das, Dave Stringer muzika skamba iki šiol visame pasaulyje. Dainininkė Devi Primal kartu su savo partneriu Miten atlieka mantras, dainas ir muziką, kviečia ir suburia viso pasaulio žmones. Jų aukštos vibracijos atliekama muzika yra parama keliant visos planetos energetiką.

Mantros galia

Mes esame kaip kanalai, jungiantys žemę ir visatą, tad praktikuodami mantras mes galime susijungti tiesiogiai su visatos kosmoso galios šaltiniu, visatos kosmine tvarka, aukščiausiaja tiesa, kas manifestuojasi ir mūsų gyvenime ar realybėje. Mantrų energijos dėka mes galime patirti vienybę tarp proto ir kūno. Daugkartinės mantros praktikos ne tik sujungia mus su mūsų siela ir savastimi, bet yra stiprus dvasinis įrankis išvalymui ir išgryninimui, transformuojantis mūsų sąmonę. Sakralaus garso kartojimas turi galią mus suharmonizuoti, atnešti balansą mumyse. Kai žmogus ištaria garsą, jis turi teigiamą poveikį ir efektą psihosomatinei žmogaus struktūrai ir sveikatai. Mantrų vibracijos šalina negatyvias karmines kliūtis ir blokus, gilius ir įsišaknijusius įsitikinimus. Mantras galime kartoti su intencija padidinti gausą, ilgaamžiškumui. Jos gali būti atliekamos savo ir kitų gerovei. Mantrų kartojimas padeda mums susifokusuoti į dabarties momentą ir išlikti jame. Ši praktika šalina baimes, nerimą ir sugrąžina mus į harmoniją ir balansą.

Kaip praktikuoti mantras

Mantros poveikis nėra patiriamas ar suvokiamas intelektualiai, tai – ritmas, vibruojantis iš begalybės, kurį gali patirti kiekvienas. Mantrų vibracijos vibruoja skirtingai pagal žmogaus kūną ir energetiką ir dažnai mantros budina ir plečia sąmonę.
Pradedanti mantros praktika gali būti paprasčiausias būdas mintyse ar garsiai kartoti garsą OM ar tiesiog besiklausant mėgstamą mantrą. Tai gali būti praktikuojama kasdienybėje gaminant valgį, maudantis vonioje, vaikščiojant gamtoje arba atliekant jogos praktikas bei meditacijų metu.
Nors ir nėra neteisingo būdo ar griežtų taisyklių, kaip atlikti mantras, bet, jei norima pagilinti mantros praktiką, yra tam tikri patarimai.
Išsirink mantrą, kuri tau rezonuotų, įsitaisyk patogioje, ramioje vietoje. Užsidek smilkalą ir žvakę. Taip pat labai dera prieš mantras atlikti meditaciją. Pradžioje patartina stebėti savo kvėpavimą, kad derėtų su mantros ritmu, – tai padeda sulygiuoti protą, kūną, ir dvasią ir atneša pastovų ritmingumą. Kad pajustum mantros vibracijas, gali uždėti ranką ant krūtinės ir sutelkti dėmesį į širdies erdvę. Prieš atliekant mantras, kad garsai ir žodžiai skambėtų natūraliai ir lengvai, rekomenduojama, pakartoti garsą OM kelis kartus, arba keliskart pakartok Gayatri Mantrą, ar kitą tau patinkančią mantrą. Kuo daugiau mantra yra pakartojama, tuo labiau esi atnešamas į rimties būseną ir savo natūralią tėkmę.
Mantra įgyja stipresnę galią, kai yra atliekama garsiai ir, ypatingai, kai mantra yra tariama ar dainuojama didesnio rato žmonių. Tuomet mantros energetika yra sustiprinama ir tai suteikia didesnį poveikį ne tik kiekvienam atskirai, bet kelia šalia esančio ir aplinkos vibracijas.

Įvairiose dvasinėse tradicijose dainos ir muzika skamba ar atliekamos išreikšti, pajausti pilnatvę, atjautą ir vienį. Rytietiškos mantros pakylėja žmonių vertybes, atveria širdis, kurios, praktikuojamos daugybę metų, yra nuostabus prieinamas įrankis vakaruose, kad sustiprintų dvasines praktikas ir patirtis, įtvirtintų teisingą įsitikinimų sistemą, sujungtų mus su mūsų Aukštesniaisiais Aš, Sielomis, kas mes ir esame. Muzika turi unikalią jėgą mus suvienyti ir ji mūsų viduje yra jau nuo pat gimimo. Tad kiekvienas iš mūsų gebame atpažinti, klausytis ir mėgautis muzika. Muzikos ir garso dėka mes galime pakelti mūsų nuotaiką, pažadinti ir pagyvinti mūsų dvasią. Mantros, kirtanos ir jų garsai bei muzika perduodama per mūsų širdis gydo sielas, padeda sujungti mintis, žodžius ir veiksmus bei mus visus kartu.
Garsas yra gyvas mumyse nuo pat gimimo, tad pakelkime mantrų vibracijomis savo energetiką ir įneškime į savo gyvenimus daugiau harmonijos, balanso ir ramybės. Tegul jos būna parama ir pakylėjimas mūsų dvasinėse kelionėse.

Šaltiniai: Alana Kaivalya ,,Sacred Sound“; Harold G. Coward, David J.Goa ,“Mantra: Hearing The Divine In India and America“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Shopping Cart